• Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı
  • 23-26 Kasım 2022
Kalan Süre

Yeni dünyanın anahtar kodları Sıfır Atık Forumu’nda belirlendi


ENTEC Fuarı’nın açılışında konuşan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin, Dünya toplumlarının pandemiye kadar çevre konusunun önemini bir türlü anlayamadığını belirtti. Günümüzde çevre konusunun yükselen bir değer haline geldiğine dikkat çeken Fatma Şahin, “Uzun ince bir yolumuz var. Sıfır Atık Forumu’nda yeni dünyanın anahtar kodlarını tüm dünyaya açıklayacağız. Bu kodlarla Anadolu’daki her şehrimizi hazır hale getirecek, rekabet edebilir bir güce kavuşturacağız. Belediyeler olarak insanlarımızın yaşam kalitesini arttırmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.
 
Türkiye’nin çevre teknolojileri ve sıfır atık alanında düzenlenen tek fuarı olma özelliği bulunan ENTECH - Çevre Teknolojileri, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Fuarı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin’in katıldığı resmi açılış töreniyle ziyaretçilerine kapılarını açtı. CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen fuar, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), İSKİ ve KOSGEB tarafından desteklenen fuar 4 Eylül’e kadar CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi'nde binlerce ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. Fuar kapsamında ayrıca Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum’un destekleriyle Sır Atık Forumu düzenleniyor.
 
 
 
“Çevreye yatırım zorunlu hale geldi”
 
Fuarın açılışında konuşan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin,  çevre teknolojileri ve sıfır atık konularının artık bütün dünyanın en önemli konu başlığı haline geldiğini belirtti. Bunun sadece ekonomik değil insanı olarak da bir kalkınma hamlesi olduğunu bildiren Fatma Şahin, “Ancak ne yazık ki; bunun ne anlam ifade ettiğini pandemiye kadar anlayamadık. Haliyle dünya toplumları olarak da gerekeni yapamadık. Teknoloji çağının yüksek olduğu bir zamanda bile pandeminin 2 yılda hayatımızı ne şekilde etkilediğine birlikte şahit olduk. Çevresel ve insanı kalkınmanın ne denli önemli olduğunu yakından hissettik. Artık yapmamız gerekeni biliyoruz. Çevreye yatırım zorunlu hale geldi. Çevreyi, havayı, suyu yani ekosistemi korumamız lazım” şeklinde konuştu. Bu dönemde kim çevre yatırımlarını önemsiyor ve bu yeni döneme yatırım yapıyorsa rekabet üstünlüğünü ele geçirmiş olacağını kaydeden Fatma Şahin, bu yatırımların lüks değil zorunluluk olduğunu bildirdi. Fatma Şahin, “Uzun ince bir yolumuz var, ama bugün CNR’ın öncülük ettiği ENTEC Fuarı ve Sıfır Atık Forumu, yeni dünyanın anahtar kodlarını tüm dünyaya açıklayacak. Bu kodlarla Anadolu’da her şehir hazır hale gelecek ve rekabet edebilir gücünü arttırmış olacak. Belediyeler olarak bizler de her bir insanımızın yaşam kalitesini arttırmak için çalışacağız” dedi.
 
CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Mert Kaan Duman, özel sektörün en büyük temsilcilerinin çevre ve sıfır atık alanlarında önemli projelere imza attığına dikkat çekerek, “Tıpkı, CNR Holding tarafından hayata geçirilen ENTECH Fuarı gibi. Bu vesile ile çocuklarımıza daha yaşanabilir gelecek sağlamak için hayata geçirdiğimiz, alanında Türkiye’nin en prestijli fuarı ENTECH’te, sizleri ağırlamaktan dolayı oldukça mutluyuz” dedi. Mert Kaan Duman, fuarda Asya, Orta Doğu, Uzak Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden profesyonel alıcı guruplarını ağırladıklarını belirterek, Sıfır atık ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla fuar kapsamında Sıfır Atık Forumu düzenlediklerini söyledi.
 
Hedef; yaşanabilir şehirler bırakmak
 
İSTAÇ AŞ Genel Müdürü M. Aslan Değirmenci ise konuşmasında; en büyük hedeflerinin gelecek nesillere havası ve doğası temiz bir İstanbul ile yaşanabilir şehirler miras bırakmak olduğunu belirtti. Bu doğrultuda tüm çalışanlarıyla birlikte İstanbul ve Türkiye’de hizmet verdiklerini de ifade eden Değirmenci, “60’ı aşkın lokasyonda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Düzenli depolama sahalarının kurulması ve işletilmesi, evsel atık yönetimi, tıbbi atık yönetimi, endüstriyel atıkların bertarafı, atıktan elektrik enerjisi üretimi, organik atıklardan kompost üretimi, atıktan türetilmiş yakıt (ATY) üretimi, ambalaj atıkları geri dönüşümü, çöp sızıntı suyu yönetimi, dip çamuru tarama ve susuzlaştırma, kıyı ve plaj temizliği, deniz yüzeyi temizliği ve hal temizliğinin yanı sıra çevre laboratuvarı analizleri ve AR-GE çalışmalarını yürütüyoruz” dedi. ENTECH Fuarı’nın İSTAÇ AŞ için önemine de değinen Değirmenci fuarda; enerjiyi, çevreyi ve su kaynaklarını koruma çalışmalarını temsil eden yeni logoları ile ‘Yaşam İçin Dönüştürür’ sloganlarını kamuoyuna tanıtacaklarını kaydetti.
 
Fuarın açılışında konuşan Musul Kaymakamı Zuheyir El-Araci ise; Türkiye’ye ve Türk iş insanlarına Musul’a destekleri nedeniyle çok teşekkür etti. Zuheyir El-ARACİ, özellikle Türk inşaat firmalarını Musul’un alt yapı çalışmaları için birlikte çalışmaya davet etti.