• Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı
  • 23-26 Kasım 2022
Kalan Süre

Haberler

Müsilajın tüm çözümleri ENTECH Fuarı'nda

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, neredeyse 4 aydır Marmara Denizi kıyılarını etkisi altına alan ve deniz yaşamı için çok büyük tehditler oluşturan Müsilaj (deniz salyası) ile mücadele programını açıkladı. Arıtma tesislerinin ileri biyolojik arıtma sistemine dönüştürülmesi ve arıtılan suların geri kazanımı gibi 21 konu başlığından oluşan eylem planı, Marmara Denizi’nin temizlenmesinde çok büyük adım olarak değerlendirildi.
 
Marmara Denizi’nde hal böyleyken, çevre ve şehircilik alanında Avrasya’nın en büyük organizasyonu olarak CNR Holding tarafından hayata geçirilecek olan ENTECH - Çevre Teknolojileri, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Fuarı, Marmara Denizi’nin yeniden hayat bulması için gerekli olan tüm teknoloji, donanım ve hizmetlere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Özel sektör ve kamu kuruluşlarının yanı sıra özellikle Marmara Belediyeler Birliği temsilcilerinin B2B ikili iş görüşmeleri için geleceği fuar, “Deniz Salyası” ile mücadelede çevre teknolojileri, geri dönüşüm ve sıfır atık sektörünün en büyük gücü olarak ön planda olacak.
 
 
Bakan Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada çevre koruma ve iklim değişikliğiyle mücadeleye dair binlerce ayrı projenin aralıksız sürdüğüne işaret ederek, "Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerindeki Sıfır Atık Projemizle sokaklarımızdaki 17 milyon ton kullanılabilir atığı topladık, dönüştürdük. Topladığımız her birim çöp su demekti, ağaç demekti. 209 milyon ağacımızı kurtardık, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık. Üç yılda geri kazanım oranımızı yüzde 13'ten yüzde 19’a çıkardık." diye konuştu.
 
 
MÜSİLAJ HAKKINDA
 
  • Deniz Salyasi neden olur?
  • Müsilaj nedir ne ise yarar?
  • Müsilaj nedir zararları?
  • Deniz salyası zararlı mı?
 
Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesi artan bakteriler sonucunda oluşur. Denizlerdeki müsilaj avlanmayı zorlaştırır. Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.
 
Deniz suyu sıcaklığının yükselmesi ve denizlerin durgunlaşması (dalga olmaması) deniz salyasına neden oluyor. Ayrıca çevre kirliliğinin denizlere yansıması, denizlerdeki kirliliğin ve atıkların çoğalması deniz salyasının oluşmasına neden olan Fitoplanktonların da hızla çoğalmasına neden oluyor. Marmara Deniz salyasının temizlenebilmesi için rüzgarlar çok önemlidir. Ayrıca Müsilaj sorununun ortadan kalkması için atıkların tamamen arıtılarak denize verilmesi, denizdeki azot ve fosfor miktarının azaltılması gerekiyor.