• Çevre Teknolojileri, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Fuarı
  • 3-5 Haziran 2021
Kalan Süre

Haberler

Prof. Dr. Karaosmanoğlu: Doğal kaynak israfı nasıl önlenir?

Tüm dünyada kaynaklar hızla tükenirken, insanlığın yol açtığı kirlilik ve doğaya verdiği zarar, özellikle son çeyrek yüzyılda had safhaya ulaştı. Üstelik bu durum sadece günümüzü değil, gelecek nesillerimizi de tehdit eder boyutlara yaklaştı.
 
Bunun önüne geçebilmek için doğal kaynak israfının önlenmesi ve çevrenin korunmasına yönelik, özellikle akademisyenler tarafından önemli adımlar atılıyor. Aralarında Profesör Doktor Filiz Karaosmanoğlu’nun da olduğu bilim insanları, Türkiye’nin en çevreci fuarı ENTECH ve Sıfır Atık Forumu gibi platformlarda geleceğimizi masaya yatırıyor.
 
 
İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 2008-2012 yıllarında Yalova Üniversitesi Kurucu Rektör Yardımcısı ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Kurucu Başkanı görevlerini yürüttü. Karaosmanoğlu, temel araştırma alanı olan biyoyakıt teknolojisinin yanında temiz üretim teknolojileri üst başlığı ile biyokimyasallar, biyoyağlama yağları, atık ileri dönüşümü ve yaşam döngüsü değerlendirmesi konularında çalışmalar yürütüyor.
 
Prof. Dr. Karaosmanoğlu başta Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde etkin görev yaparak sürdürülebilir üretim-tüketim-hizmet, yenilenebilir kaynaklı enerji teknolojileri, atık ekonomisi ve iklim değişimine dirençli Türkiye konuları ile de yakından ilgileniyor.